Pracownik z niepełnosprawnością przedstawił pracodawcy tzw. książeczkę sanepidowską. Dokument ten został wydany w 2007 r., bezterminowo. Czy taka książeczka jest aktualna? Jeżeli tak, czy pracodawca nie musi kierować pracownika na badania sanitarno-epidemiologiczne?
W niektórych przypadkach pracownik, który chce wykonywać obowiązki pracownicze na określonym stanowisku pracy, musi przedstawić pracodawcy orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Obowiązek posiadania tzw. książeczki sanepidowskiej, czyli dokumentu medycznego, w którym znajdowały się daty poszczególnych badań lekarskich, pieczątki lekarskie oraz sanepidowskie, wynikał z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 25, poz. 191, ze zm.). Niemniej jednak w 2012 r. uchylone zostały przepisy dotyczące konieczności posiadania takiego dokumentu, wobec czego aktualnie pracownik, który chce wykonywać obowiązki pracownicze w określonych powyżej warunkach, musi posiadać orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Na podstawie art. 211 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., do podstawowych obowiązków pracownika z niepełnosprawnością wiążących się z bezpieczeństwem i higieną pracy należy m.in. poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosowanie się do wskazań lekarskich. Pracownik z niepełnosprawnością musi poddawać się wymaganym przez przepisy prawa badaniom lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym przez tego pracownika stanowisku pracy. Chodzi tu w szczególności o trzy rodzaje badań, o których mowa w art. 229 k.p., a mianowicie:
Co do zasady, wskaz
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm