Pracownik, który dotychczas legitymował się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ważnym do 30.09.2023 r. poinformował pracodawcę w dniu 05.01.2024 r., że odwołał się od kolejnego orzeczenia wydanego przez PZON o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jednak z powodu choroby nie dotrzymał terminu odwołania. Wraz z odwołaniem złożył wniosek o przywrócenie terminu. Czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów w zakresie przedłużenia ważności orzeczeń, orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pracownika stało się ostateczne i pracodawca powinien zaliczyć pracownika do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z dniem, w którym upłynął termin na odwołanie?
Od 30 grudnia 2023 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności zgodnie, z którymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które zachowało ważność na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw w brzmieniu dotychczasowym, albo którego okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Jak jednak potraktować orzeczenie w stosunku, do którego pracownik złożył odwołanie po terminie wraz z wnioskiem o przywróceniu terminu.
W przypad
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm