Zwolnienie z pracy jest jedną z najtrudniejszych sytuacji w życiu. Czy w czasie wypowiedzenia pracownik z niepełnosprawnością może, czy musi zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy?
Świadczenie pracy jest prawną więzią pracownika z pracodawcą. Zgodnie z nią pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę, który za tę pracę wypłaci wynagrodzenie. Świadczenie pracy możliwe jest tylko w sytuacji, gdy istnieje zatrudnienie.
Przepisy prawa pracy nie wymieniają żadnych przesłanek do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Decyzję o takim zwolnieniu podejmuje wyłącznie pracodawca. Nie musi on również uzasadniać swojej decyzji pracownikowi.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie odbija się na treści świadectwa pracy, dlatego pracodawca nie może w nim wykazywać okresów, kiedy faktycznie pracownik nie wykonywał pracy.
Zgodnie z art. 362 kodeksu pracy pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy przez cały okres wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Co ważne, zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może zostać dokonane przez pracodawcę niezależnie od tego, która strona wypowiedziała umowę o pracę. Zwolniony z obowiązku świadczenia pracy pracownik nadal pozostaje w zatrudnieniu.
Należy mieć na względzie, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie jest równoznaczne z udzieleniem pracownikowi urlopu wypoczynkow
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm