Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało specjalny kwestionariusz samooceny w zakresie trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Kwestionariusz ten należy wypełnić, a następnie złożyć w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (WZON), wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o przysługującym poziomie wsparcia. Złożenie tych dokumentów jest niezbędne do uzyskania świadczenia wspierającego przez osoby niepełnosprawne. W jaki sposób wypełnić wspomniany kwestionariusz samooceny? Jakie informacje należy podać? Wyjaśniamy.
Dzięki przyjęciu ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r., poz. 1429), od stycznia przyszłego roku, uruchomiony zostanie nowy typ wsparcia finansowego, czyli świadczenie wspierające. Analizowana forma wsparcia przysługuje osobie pełnoletniej, posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, o ile w przypadku tej osoby potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia. O liczbie punktów zadecyduje zwłaszcza zdolność osoby z niepełnosprawnością do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem.
W celu otrzymania wspomnianych środków konieczne będzie jednak spełnienie określonych wymogów. Pomimo możliwości ubiegania się o świadczenie wspierające już od dnia 1 stycznia 2024 r., uzyskanie tego wsparcia nie będzie proste. Osoba niepełnosprawna, po osiągnięciu pełnoletniości będzie musiała w pierwszej kolejności stawić się przed WZON i otrzymać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Dopiero po uzyskaniu tej decyzji możliwe będzie złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Co istotne, osoba niepełnosprawna, która zechce otrzymać świadczenie wspierające, oprócz wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, będzie musiała złożyć do WZON specjalny kwestionariusz samooceny w zakresie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Kwestionariusz ten stanowi załącznik nr II do projektu rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Załącznik ten składa się z 11 stron i został oparzony symbolem PPW-K.
W części I kwestionariusza znajduje się krótka instrukcja wypełniania tego formularza. Z kolei w części II kwestionariusza powinna znaleźć się informacja dotycząca ewentualnej niemożności wypełnienia kwestionariusza samooceny przez osobę niepełnosprawną ubiegającą się wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Osoba ta będzie musiała odpowiedzieć na pytanie, czy z przyczyn wiążących się ze stanem zdrowia nie jest możliwe sporządzenie oceny przez tę osobę? Jednocześnie, należy podkreślić, że w myśl objaśnień znajdujących się w analizowanym formularzu, niemożność sporządzenia kwestionariusza samooceny odnosi się do osób, które z uwagi na stan zdrowia nie są w stanie zrozumieć treści w nim zamieszczonych, bądź też udzielić samodzielnie odpowiedzi. Dotyczy to, przede wszystkim, osób z:
Jeżeli w danym przypadku zachodzi niemożność sporządzenia kwestionariusza samooceny przez osobę niepełnosprawną ubiegającą się wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, należy podać przyczyny powodujące niemożność sporządzenia samooceny.
W części III kwestionariusza samooceny należy podać dane osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o wydanie decyzj
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm