To art. 42 § 4 Kodeksu pracy daje pracodawcy uprawnienie do powierzenia pracownikowi, bez jego zgody, innej pracy niż ustalona w umowie o pracę. Takie działanie musi być jednak uzasadnione potrzebami pracodawcy. Określane jest to oddelegowaniem pracownika do innej pracy.
Jeżeli pracodawca zamierza skierować pracownika do wykonywania innej pracy, musi spełnić istotne ku temu warunki. Przede wszystkim - jak już wspomnieliśmy - taka forma działania musi być uzasadniona potrzebami pracodawcy. Poza tym praca przy nowo powierzonych zadaniach musi odpowiadać kwalifikacjom zawodowym tego pracownika, a także nie może powodować obniżenia jego wynagrodzenia. Kwalifikacje zawodowe, to w tym przypadku ogół wiedzy i umiejętności pracownika, który wynika z jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, faktycznych umiejętności i właściwości psychofizycznych.
Zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy inna praca może zostać powierzona pracownikowi na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, przy czym może być on dzielony na części. Jeżeli jednak pracodawcy zależy, aby pracownik świadczył inną pracę przez okres dłuższy niż 3 miesiące w roku ka
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm