Nie zawsze prowadzenie Zakładu Pracy Chronionej, pomimo licznych ulg i dofinansowań, jest opłacalne ekonomicznie. Utrata przez firmę statusu ZPCh wiąże się z wypełnieniem szeregu formalności.
Zgodnie z art. 33 ust. 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (w razie utraty statusu Zakładu Pracy Chronionej niewykorzystane według stanu na ten dzień środki funduszu rehabilitacji podlegają niezwłocznie wpłacie do Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowo wpłacie na PFRON podlega kwota odpowiadająca kwocie wydatkowanej ze środków funduszu rehabilitacji na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem lub przystosowaniem stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnością, budową lub rozbudową bazy rehabilitacyjnej, wypoczynkowej i socjalnej oraz na zakup środków transportu w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi, ustalonymi przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych.
Kwotę do zwrotu należy wykazać w odpowiedniej deklaracji DEK-2-a i dokonać przelewu na rachunek wskazany przez PFRON do zwrotu.
Wyjątek od powyższego stanowią zakłady, o których mowa w art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji, które zachowują zakładowy fundusz rehabilitacji i niewykorzystane środki tego funduszu. Zgodnie z przepisem art.33 ust.7b ww. ustawy o rehabilitacji: „W przypadku utraty statusu zakładu pracy chronionej i osiągania stanu zatrudnienia ogółem w wysokości co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 25% (18% przepisy ustawy covidowej), pracodawca zachowuje fundusz rehabilitacji i niewykorzystane środki tego funduszu”.
Oznacza to, że tak długo, jak długo pracodawca będzie spełniać wspomniane warunki dotyczące struktury zatrudnienia, będzie mógł dysponować środkami ZFRON. Będzie to możliwe pod warunkiem, że dalej przedsiębiorstwo będzie obowiązywał zwrot niektórych środków do PFRON w przypadku ich niewykorzystania do końca kolejnego roku oraz zostaną zamortyzowane środki trwałe sfinansowane ze środków ZFRON. Do ewentualnego zwrotu niezamortyzowanej wartości środków trwałych sfinansowanych z ZFRON dojdzie dopiero w momencie zaprzestania spełniania warunku z art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji.
ZFRON po utracie statusu Zakładu Pracy Chronionej może być od 10 marca 2022
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm