Ocena okresowa niepełnosprawnego pracownika to dokument sporządzany cyklicznie przez pracodawcę lub przełożonego, określający postępy i działania zatrudnionej osoby. Ocena taka ma na celu weryfikację wydajności i efektywności pracownika, a także wyznaczenie dalszej ścieżki rozwoju jego kariery, adekwatnie do słabych i mocnych stron ocenianej osoby. Czy podczas przeprowadzania oceny okresowej pracownika z niepełnosprawnością, pracodawca powinien zwracać uwagę na rezultaty pracy tego pracownika, czy też na staranność pracownika przy wykonywaniu powierzonych mu obowiązków pracowniczych?
Ocena okresowa pracownika z niepełnosprawnością jest sądem wartościującym, wykorzystywanym w procesie zarządzania, polegającym na porównaniu konkretnego pracownika do innych pracowników bądź też ustalonego wzorca. Ocena okresowa służy kompleksowej weryfikacji efektów pracy niepełnosprawnego pracownika i zwiększeniu efektywności zarządzania organizacją.
Co do zasady ocena okresowa ma charakter sformalizowany i jest dokonywana w ustalonych odstępach czasu przy zastosowaniu określonych zasad, metod, narzędzi i procedur, które mają utrwalony i powtarzalny charakter. Przeważnie ocena okresowa pracownika przeprowadzana jest raz w roku, aczkolwiek wszystko w tym zakresie uzależnione jest od ustaleń obowiązujących w danym zakładzie pracy, co oznacza, że ocena może odbywać się np. raz w miesiącu, raz na kwartał itp.
Nie ma jednego, stałego wzoru oceny okresowej pracownika. Arkusz oceny okresowej pracownika z niepełnosprawnością powinien zawierać następujące elementy:
Arkusz oceny okresowej rozbija się na opinie odnoszące się do poszczególnych kategorii – wypisuje się ocenę w danym zakresie, albo zaznacza najbliższą prawdzie opcję gotowych opisów.
Ocena okresowa pracownika z niepełnosprawnością odbywa się na podstawie kryteriów przyjętych u danego pracodawcy, takich jak:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm