Pracodawca, starający się o dofinansowanie wynagrodzenia, które jest pomocą publiczną, musi wykazać efekt zachęty, związany z przyjęciem do pracy osoby z niepełnosprawnością.
Efekt zachęty, czyli co?
Zatrudniający osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i wnioskujący o pomoc publiczną w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego musi wykazać tzw. efektu zachęty.
Procedurę wykazywania efektu zachęty przeprowadza się tylko raz w chwili podjęcia pracy przez osobę z niepełnosprawnością. Efekt zachęty trwa do momentu rozwiązania stosunku pracy bądź utraty przez pracownika statusu osoby niepełnosprawnej.
W świetle wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych efekt zachęty istnieje, gdy:
- w momencie zatrudniania pracownika pracodawca wie o jego niepełnosprawności;
- w miesiącu zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością pracodawca wykazał efekt zachęty metodą ilościową lub
- metodą jakościową;
- dofinansowanie jest pomocą konieczną, a więc bez możliwości uzyskania dofinansowania pracodawca nie prowadziłby wspieranego działania (zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością) i w związku z tym wniosek o dofinansowanie pracodawca złożył w pierwszym możliwym momencie po spełnieniu wszystkich warunków, określonych przepisami prawa do otrzymania dofinansowania.
Efekt zachęty nie trwa w nieskończoność. Kończy się, gdy:
- utraci się ciągłości zatrudnienia. Jeżeli z co najmniej jednodniową przerwą po wygaśnięciu poprzedniej umowy – ponownie zatrudnia się tę samą osobę niepełnosprawną, wówczas efekt zachęty należy zbadać w miesiącu ponownego zatrudnienia
- nastąpi utrata statusu pracownika jako osoby niepełnosprawnej (upłynięcie ważności orzeczenia). W takiej sytuacji efekt zachęty zostaje zachowany wyłącznie po przedstawieniu kolejnego orzeczenia. Z nowego orzeczenia powinno wynikać, że niepełnosprawność istniała w okresie między pierwszym i drugim orzeczeniem, a pracownik w tym okresie pozostawał w zatrudnieniu.
Efektu zachęty nie bada się, gdy:
- pracodawca składa informację INF-D-P za okres sprawozdawczy dotyczącą pracownika, którego niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia u tego pracodawcy, bez względu na datę zatrudnienia
- pracodawca ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego na którego otrzymywał pomoc przed 1 stycznia 2009 r. w oparciu o ówcześnie obowiązujące przepisy krajowe lub wspólnotowe.
W przypadku, jeżeli dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego nie stanowi dla pracodawcy pomocy publicznej, to pracodawca nie ma obowiązku wykazywania efektu zachęty.
Podstawowy warunek przy wykazywaniu efektu zachęty będzie spełniony w przypadku, gdy w momencie rekrutacji pracodawca wie, że rekrutuje osobę niepełnosprawną i najpóźniej w dniu podpisania umowy lub w dniu rozpoczęcia pracy, jeżeli w umowie została wykazana data rozpoczęcia pracy inna niż data podpi