Pracownik wystąpił o wydanie nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Ma poważną dysfunkcję słuchu i w mniejszym stopniu zaawansowania problemy ze wzrokiem. PZON orzekł o zaliczeniu osoby do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe ze wskazaniem tylko jednego symbolu niepełnosprawności 03-L. Pracownik udokumentował swoje problemy ze wzrokiem, co nie zostało uwzględnione w orzeczeniu. Strona odwołała się, jednak wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności odmówił wskazania symbolu niepełnosprawności 04-O, choć w uzasadnieniu odmowy przyznano, iż dysfunkcja wzroku 04-O kwalifikowałaby do zaliczenia do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Z uwagi jednak na wiodącą dysfunkcję słuchu został zaliczony do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności i dlatego orzeczono tylko jeden symbol przyczyny niepełnosprawności: 03-L. Czy w takiej sytuacji w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności mogły być wskazane dwa symbole, czy tylko jeden?
Powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wydają orzeczenia, które poza zaliczeniem osoby do określonego stopnia niepełnosprawności, stanowią również podstawę do przyznania różnego rodzaju ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawiera w swojej treści min. symbol przyczyny niepełnosprawności. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby mają wiele schorzeń, które z różną intensywnością wpływają na ich funkcjonowanie. W tym przypadku niewpisanie schorzenia dotyczącego problemów ze wzrokiem do orzeczenia: kod 04-O może utrudnić np. uzyskanie dofinansowania PFRON na zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem ułatwiającym komunikowanie.
Powołanie w rozstrzygnięciu kilku symboli jest możliwe, jednak nie jest to oczywiste, w przypadku, gdy mamy do czynienia z różnymi stopniami niepełnosprawności. Odmowa określenia dwóch symboli przyczyny niepełnosprawności może mieć swoją podstawę w przepisie § 32 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, który stanowi, iż orzeczenie moż
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm