Pracownik niepełnosprawny może przedłożyć pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności, które zostaje dołączone do akt osobowych. Dołączenie orzeczenia nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia dodatkowych przywilejów, jakie przysługują pracownikom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. A co, jeśli już post factum pracownik poprosi o usunięcie orzeczenia?
Chociaż nie istnieją takie przepisy, które zakazywałyby wycofania orzeczenia o niepełnosprawności złożonego pracodawcy, nawet przed upływem terminu jego ważności, to - jak już wspomnieliśmy we wstępie - trzeba jednak pamiętać, że pracodawca, który takie orzeczenie otrzymał, ma ustawowy obowiązek uwzględnić przysługujące z tego tytułu pracownikowi uprawnienia.
Dlatego też, jeśli pracownik zażąda wycofania orzeczenia o swojej niepełnosprawności, pracodawca powinien skierować go do lekarza medycyny pracy w celu ustalenia, czy nie ma w danym przypadku przeciwwskazań do dalszego zatrudnienia pracownika na dotychczasowym stanowisku.
Pracownik, który otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności oraz przedłożył je swojemu pracodawcy, ma prawo do uprawnień przewidzianych przepisami ustawy 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. A zatem nakłada to na pracodawcę określone obowiązki względem takiego pracownika. Osobie z niepełnosprawnością uprawnienia pracownicze przysługują od dnia, od którego ta osoba została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych u danego pracodawcy.
Przypomnijmy, że zakres uprawnień pracownika niepełnosprawnego uzależniony jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności.
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm