To Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala uprawnienia do otrzymywania różnych świadczeń. Dotyczy to emerytur i zwolnień lekarskich, ale ZUS zajmuje się również orzeczeniami o niezdolności do pracy. Wówczas konieczna jest działalność lekarza orzecznika oraz komisji lekarskiej.
Wezwanym na kontrolę ZUS może być pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim. Wezwana może być również osoba, która od pewnego czasu posiada status częściowo niezdolnej do pracy. Celem takiej kontroli jest zweryfikowanie stanu zdrowia oraz czasu wystawianych oświadczeń o niezdolności do pracy. Dzieje się tak, ponieważ niektórzy otrzymujący świadczenia chorobowe lub renty wykazują zachowania niezgodne z odgórnymi zasadami przebywania na zwolnieniu.
Trzeba wiedzieć, że kontrola ZUS może odbywać się w dwojaki sposób. Pierwszym ze sposobów jest wizyta domowa, która realizowana jest przez pracownika oddziału ZUS. Dodajmy, że ta forma kontroli została wstrzymana w dobie pandemii, jednak obecnie po odwołaniu stanu epidemicznego ponownie jest wykorzystywana. Natomiast druga opcja kontroli to przekazanie choremu wezwania na komisję lekarską do swojej placówki.
Lekarz orzecznik ZUS musi zweryfikować prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy. A zatem sprawdza wszystkie dokumenty wystawione przez lekarza a także analizuje powód wystawienia zwolnienia i okres takiego zaświadczenia. Może on wraz z komisją lekarską zbadać stan zdrowia osoby zgłoszonej. Od decyzji lekarza orzecznika zależy dalsze wypłacanie świadczeń z
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm