Kiedy można spodziewać się wprowadzenia elektronicznej legitymacji dla osób niepełnosprawnych w aplikacji mObywatel?
Aby korzystać z ulg i uprawnień przewidzianych dla osób z niepełnosprawnościami, potrzebne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dowodem na posiadanie takiego orzeczenia jest zwykle legitymacja osoby niepełnosprawnej. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, iż aktualnie prowadzone są intensywne prace nad wdrożeniem e-legitymacji dla osób niepełnosprawnych w aplikacji mObywatel jeszcze w 2023 r. Koszt tego przedsięwzięcia ma wynosić 888 tys. zł.
Wydanie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność danej osoby znajduje się w gestii powiatowego lub miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (PZON), przy czym wydanie legitymacji następuje na wniosek osoby z niepełnosprawnością lub jej przedstawiciela ustawowego, co wynika wprost z uregulowań art. 6ca ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 100, ze zm.) – dalej: u.r.o.n. Osoba z niepełnosprawnością, składając przedmiotowy wniosek, przedstawia do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Wniosek o wystawienie legitymacji osoby niepełnosprawnej lub jej duplikatu zawiera dane osobowe osoby ubiegającej się o wydanie legitymacji lub jej duplikatu lub dane przedstawi
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm