Czasami może zdarzyć się sytuacja, czy to przewidziana czy nieprzewidziana, która wymaga czynnego uczestnictwa w danym zdarzeniu. Jeden z takich przypadków ma miejsce, kiedy to pracownik otrzymał wezwanie do sądu w charakterze świadka.
Czy wówczas pracodawca ma obowiązek zwolnić go z pracy? Jak należy potraktować ewentualną nieobecność pracownika? Czy jest to usprawiedliwiona nieobecność w pracy, za którą powinien otrzymać wynagrodzenie?
Trzeba wiedzieć, że stawienie się na wezwanie do sądu jest obowiązkowe. Jedynie w przypadkach, które wymienione są w przepisach prawa osoba wezwana przez sąd może nie brać udziału w rozprawie, usprawiedliwiając jednak swoją nieobecność. Jeśli zatem pracownik musi wziąć udział w rozprawie pracodawca ma obowiązek zwolnić go od pracy na czas, jaki jest niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu.
W § 6 Rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy możemy przeczytać, że pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm