Przepisy prawa pracy przewidują kilka rodzajów przerw w pracy. Najczęściej stosowane to: 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy i 60-minutowa przerwa, której nie wlicza się do czasu pracy. Poza wymienionymi dochodzą jeszcze 5-minutowe przerwy dla pracowników wykonujących pracę na komputerze. Ale to nie wszystko.
Tą najpopularniejszą przerwą w pracy jest 15-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy (art. 134 Kodeksu pracy). Popularnie nazywana przerwą śniadaniową, ponieważ zwykle pracownik wykorzystuje ją na spożycie posiłku. Przysługuje ona - niezależnie od wymiaru etatu - każdemu pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.
Większe przywileje w zakresie przerwy mają pracownicy młodociani, bowiem w ich przypadku przerwa jest dłuższa i wynosi 30 minut z zaznaczeniem warunku, ze dobowy wymiar czasu pracy takiego pracownika przekracza 4,5 godziny (art. 202 § 31 Kodeksu pracy).
Każda pracownica, która karmi dziecko piersią ma prawo do dodatkowych przerw wliczanych do czasu pracy (art. 187 Kodeksu pracy). Długość takich przerw na karmienie uzależniona jest od dobowego wymiaru czasu pracy osoby karmiącej.
I tak, w przypadku kiedy dobowy wymiar czasu pracy kobiety karmiącej dziecko piersią wynosi więcej niż 6 godzin, ma ona prawo do dwóch półgodzinnych przerw. Jeżeli natomiast pracownica karmi więcej niż jedno dziecko, to przy tym samym wymiarze czasu pracy przysługują jej dwie 45-minutowe przerwy. Kiedy dobowy wymiar czasu pracy to od 4 do 6 godzin, wtedy takiej pracownicy przysługuje jedna 30-minutowa, lub (przy wię
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm