Czy osoby z niepełnosprawnościami posiadające kartę parkingową dla niepełnosprawnych są zobowiązane do wnoszenia opłat za parkowanie w strefie płatnej?
Zarządcy dróg w oparciu o ustawę z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 645, ze zm.) zostali zobowiązani do wyznaczania tzw. niebieskich kopert. Na miejscach tych mogą parkować wyłącznie pojazdy, które przewożą osoby z niepełnosprawnością i są oznaczone za pomocą niebieskich kart parkingowych. Oprócz tego, w celu ułatwienia funkcjonowania osobom cierpiących na schorzenia m.in. narządów ruchu, postój na wspomnianych kopertach został wyłączony spod opłat naliczanych w strefach płatnego parkowania.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1047, ze zm.) — dalej: p.r.d., osoba niepełnosprawna, która posiada kartę parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (t.j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 2310, ze zm.).
Kartę parkingową osobie, o której mowa w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 p.r.d., wydaje za opłatą przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (PZON), na podstawie wydanego przez PZON:
- łącznie ze wskazaniem spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 p.r.d., przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełn
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm