Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy pracownik z niepełnosprawnością musi udać się na zwolnienie lekarskie z powodu choroby, która nie jest przyczyną niepełnosprawności. Czy w przypadku wystawienia przez lekarza e-zwolnienia niepełnosprawny pracownik nie musi informować zatrudniającego o przebywaniu na takim zwolnieniu?
Począwszy od dnia 1 grudnia 2018 r., lekarze i asystenci medyczni mogą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektroniczne, nazywane w skrócie e-ZLA. W takim przypadku e-ZLA jest w sposób automatyczny przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do uzyskania e-ZLA nie jest konieczne odwiedzanie tradycyjnego gabinetu lekarskiego. Wystarczy umówić się na konsultację online z odpowiednim specjalistą, który będzie mógł postawić diagnozę i w razie potrzeby wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie. Lekarz rozpocznie konsultację online od zebrania informacji oraz oceny stanu zdrowia pacjenta. Jeśli to konieczne, zaleca się dostarczenie lekarzowi wyników badań lub dokumentacji medycznej przed samą konsultacją, aby umożliwić mu szczegółową analizę danego przypadku. W dalszej kolejności lekarz analizuje zebrane informacje podczas wywiadu, ocenia zdjęcia objawów oraz wyniki badań,
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm