Dojazd do pracy pracowników z niepełnosprawnościami, to nie tylko wyzwanie związanie z barierami w przestrzeni publicznej, ale także dodatkowe koszty. Czy pracodawca z ZFRON może zwracać koszty takiego transportu?
Najlepiej, gdy zatrudniający zdecyduje się sfinansować dojazd pracowników do pracy i z pracy z Indywidualnego Programu Rehabilitacyjnego. Paragraf 2 ust. 1 pkt 11 lit. n) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, umożliwia pracodawcy przyznanie na wniosek pracownika, który ma trudności w korzystaniu z publicznych środków transportu, pomocy z przeznaczeniem na dojazdy do i z pracy.
Należy zaznaczyć, że nie ma żadnego katalogu dokumentów, jakie pracownik powinien załączyć do wniosku o pomoc na podstawie powyższego przepisu. Dlatego przyjmuje się, że ogólne informacje o sposobie, formie i wysokości pomocy świadczonej pracownikom z niepełnosprawnościami ze środków ZFRON, powinny być uregulowane i zapisane w zakładowym regulaminie wykorzystania środków ZFRON. Jeżeli takiego zapisu nie ma, to wówczas najlepiej jest, aby pracownik dostarczył zaświadczenie od lekarza specjalisty, które będzie uzasadniało trudności w korzystaniu z publicznych środków transportu. Specjalność medyka
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm