Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr) zatrudnia pracownika z niepełnosprawnością, który przez nienależyte wykonanie swoich obowiązków pracowniczych wyrządził pracodawcy szkodę. Pracodawcę reprezentuje pełnomocnik, który dokonał potrącenia z wynagrodzenia pracownika, przy czym pracownik ten otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Początkowo niepełnosprawny pracownik uznał swoją winę, ale następnie skierował do sądu sprawę o dokonanie nielegalnego potrącenia z pensji tego pracownika. Czy pełnomocnik pracodawcy ponosi odpowiedzialność za niezgodne z prawem potrącenie z wynagrodzenia pracownika?
Stosownie do przepisu art. 87 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2022 r., poz. 1510, ze zm.) – dalej: k.p., z wynagrodzenia za pracę – po uprzednim odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1079, ze zm.), o ile pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – potrącane mogą być wyłącznie:
Ustawodawca wskazał przy tym, że potrącenia z wynagrodzenia muszą być dokonywane w kolejności określonej w art. 87 § 1 k.p.
Pracodawca nie może także zupełnie swobodnie decydować o wysokości dokonywanych potrąceń z pensji pracownika z niepełnosprawnością. W myśl art. 87 § 3 k.p., potrącenia z wynagrodzenia mogą być dokonywane w granicach:
Potrącenia, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 2 i 3 k.p., nie mogą być wyższe od połowy wynagrodzenia, a obliczając łącznie z potrąceniami, wyszczególnionymi w art. 87 § 1 pkt 1 – 3/5 wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością.
Natomiast w przypadk
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm