Pracodawca, korzystający ze wsparcia PFRON, ma obowiązek każdego miesiąca podawać stan zatrudnienia. Jak to zrobić i kogo uwzględniać lub nie do tego stanu?
Liczbę etatów pracodawca oblicza stosując średnią arytmetyczną z dziennych stanów zatrudnienia w danym miesiącu. W praktyce polega to na sumowaniu stanu zatrudnienia z każdego dnia w miesiącu w przeliczeniu na etaty, a następnie podzieleniu uzyskanego wyniku przez liczbę dni w danym miesiącu.
Wysokość wpłaty należy obliczyć samodzielnie korzystając z formularzy deklaracji dostępnych w Systemie e-PFRON2 (https://pracodawca.e-pfron.pl ). W dokumencie podaje się m.in. liczbę zatrudnionych ogółem oraz liczbę zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami. Ponadto jest możliwość obniżenia miesięcznej wpłaty, jeżeli pracodawca korzysta z usług lub dokonuje zakupów u pracodawcy osiągającego wysoki wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.
Poziom zatrudnienia oblicza się każdorazowo po zakończeniu miesiąca. Liczbę etatów liczy się stosując średnią arytmetyczną z dziennych stanów zatrudnienia w danym miesiącu. W tym celu sumuje się stan zatrudnienia z każdego dnia w miesiącu w przeliczeniu na etaty, a następnie dzieli się uzyskany wynik przez liczbę dni w danym miesiącu. W obliczeniu stanu zatrudnienia trzeba uwzględnić dni wolne od pracy, dla których przyjmuje się stan zatrudnienia z dnia poprzedniego lub następnego, o ile miesiąc rozpoczyna się takim dniem. Należy pamiętać, że stany te muszą być rzeczywiste. Dlatego, gdy zatrudnienie pracownika ustaje w piątek (np. rozwiązuje umowę o pracę, śmierć pracownika itp.), to nie należy go uwzględniać w stanach zatrudnienia w sobotę i niedzielę. Stan zatrudnienia wyliczany jest z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku stosując zaokrąglenie w d
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm