W momencie, gdy pracodawca otrzyma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, musi traktować pracownika jako osobę z niepełnosprawnością. Jak powinien postąpić zatrudniający na rynku otwartym, gdy w dokumencie jest klauzula „zdolny do pracy w warunkach chronionych”?
O dopuszczeniu osoby do pracy na danym stanowisku decyduje lekarz medycyny pracy. Zatem, jeśli medyk o tej specjalności dopuści do pracy osobę, mającą w orzeczeniu zapis o „zatrudnieniu tylko w warunkach chronionych”, to pracodawca może ją przyjąć do pracy. Takie rozwiązanie jest zgodne z art. 229 § 4 kodeksu pracy, który informuje, iż warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy, jest aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku wydane przez lekarza medycyny pracy. W związku z powyższym to lekarz medycyny pracy powinien ocenić zdolność osoby, której dotyczy pytanie, do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku.
Osoby posiadające w orzeczeniu zapis „zdolny do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej” mogą być zatrudnione zarówno na otwartym jak i na chronionym rynku pracy. Sformułowania w treści orzeczenia „żadna praca”, „praca wyłącznie w warunkach chronionych” , nie może wykluczać takiej osoby, jeśli chce pracować i spełnia wszystkie wymagania merytoryczne stawiane przez pracodawcę.
Podkreślmy, że zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawnoś
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm