Obowiązkiem pracownika jest stawianie się w miejscu pracy o określonej godzinie i wykonywanie powierzonych zadań. Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika z niepełnosprawnością może wywołać niejasności dotyczące liczenia wskaźnika zatrudnienia w firmie.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest sytuacją, w której pracownik w żaden sposób nie wyjaśnił pracodawcy swojej absencji lub, gdy wytłumaczenie zostało dostarczone przełożonemu zbyt późno. Zgodnie z przepisami podwładny musi bowiem przedstawić usprawiedliwienie najpóźniej na drugi dzień po wystąpieniu nieobecności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy niekorzystne okoliczności utrudniają lub uniemożliwiają przekazanie szefowi informacji na ten temat.
W jaki sposób wliczamy okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika z niepełnosprawnością?
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 r., do wskaźnika zatrudnienia nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopie bezpłatnym. Przypomnijmy, że urlop bezpłatny jest sytuacją przewidywalną dla pracodawcy, na
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm