Świadczenie rehabilitacyjne jest świadczeniem przysługującym osobom, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego są nadal niezdolne do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokuje na odzyskanie zdolności do pracy w okresie do 12 miesięcy. Czy prawo pozwala na udzielanie urlopu wypoczynkowego w okresie oczekiwania na decyzję w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego?
Oczywistym jest, że pracownik może zachorować, ale czas choroby nie może trwać wiecznie. W tym czasie pracownikowi ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, a wcześniej otrzymywał od pracodawcy wynagrodzenie chorobowe.
Wynagrodzenie chorobowe regulowane jest ze środków pracodawcy przez okres choroby pracownika trwającej łącznie:
Jeśli choroba trwa dłużej niż 33 dnia, a pracodawca zgłaszał na dzień 30 listopada ubiegłego roku do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób, to wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. Jeśli jednak pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to na nim ciąży obowiązek regulowania świadczenia pracownikom. Wypłaca je niejako w imieniu ZUS-u.
Pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym maksymalnie 182 dni, a jeśli po tym czasie nadal jego choroba nie pozwala na powrót do pracy, powinien pójść do ponownie lekarza, co jest punktem wyjścia o staranie się o świadczenie rehabilitacyjne.
Przed upływem czasu pobierania zasiłku chorobowego, gdy pracownik ma pewność, że stan zdrowia nie pozwoli mu na powrót do pracy, może złożyć dokumentację do ZUS-u w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Wniosek najlepiej jest złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik złoży wniosek później, może to spowodować jego rozpatrzenie dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego. Praktycznie może to zrobić, gdy:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm