Jeżeli pracownik przedstawi orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzającego istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku, wówczas pracodawca nie może dopuścić go do pracy na tym właśnie stanowisku. Może wtedy zaistnieć sytuacja, kiedy takie orzeczenie stanie się okolicznością uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy.
W przypadku gdy lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie stwierdzające istnienie przeciwwskazań do pracy na zajmowanym przez pracownika stanowisku, stanowi to okoliczność wyłączającą dopuszczenie tego pracownika do dalszej pracy na tym stanowisku. Trzeba bowiem wiedzieć, że przepis art. 229 § 4 Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę zakaz dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Zakaz ten ma uzasadnienie praktyczne. Pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Dlatego też dopuszczenie do pracy pracownika, w stosunku do którego lekarz medycyny pracy orzekł o istnieniu przeciwwskazań do pracy na dotąd zajmowanym stanowisku, może skutkować zwiększeniem zagrożenia dla życia i zdrowia tego pracownika oraz pozo
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm