Dodatkowy urlop jest prawem pracownika z niepełnosprawnością. Jak należy określić jego wymiar, gdy osoba z orzeczonym stopniem niepełnosprawności zmieniła pracodawcę?
Zmiana pracodawcy łączy się z wieloma formalnościami oraz może wzbudzać wątpliwości. Jedne z tych niejasności dotyczą kwestii urlopów. Jak wiadomo, osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności posiadają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych na rok kalendarzowy.
Pierwszy taki urlop osobie z niepełnosprawnością przysługuje po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Powyższe uregulowanie nie zawsze jest wiążące, gdyż dodatkowy urlop osobie z niepełnosprawnością nie będzie przysługiwać, jeśli jest ona uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli jednak wymiar tegoż urlopu dodatkowego będzie niższy niż 10 dni roboczych, to osobie z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności zamiast tego urlopu będzie przysługiwać pełny 10-dniowy dodatkowy urlop wypoczynkowy.
Osoby mające umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności mają prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm