Czasami pracownikowi może przyjść na myśl, że zwolnienie od psychiatry to komfortowy sposób na zasiłek chorobowy, urlop wypoczynkowy czy też ochronę przed wypowiedzeniem. To jednak błędne myślenie, bowiem zwolnienie od psychiatry traktowane jest jak wszystkie inne zwolnienia lekarskie.
Zwolnienie lekarskie, czyli L4, wystawiane jest przez lekarza w przypadku, kiedy pracownik okazuje się niezdolny do wykonywania pracy. Niezdolność do wykonywania pracy może wynikać zarówno z niedyspozycji fizycznej, jak i psychicznej. I dlatego również psychiatra, lekarz od chorób natury psychicznej może wystawić pracownikowi takie zwolnienie. Bardzo często powodem takiego zwolnienia są skutki mobbingu, prześladowań w pracy lub też choroba cywilizacyjna, czyli depresja.
Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim ma prawo przebywać na zasiłku chorobowym 182 dni, licząc łącznie z pierwszymi 33 dniami przypadającymi na wynagrodzenie chorobowe. Są jednak dwa wyjątki od tej zasady, które wydłużają okres zasiłkowy.
Po tym okresie pracownik może zostać skierowany na 3-miesięczne leczenie rehabilitacyjne, i przez ten okres pracodawca nie może go zwolnić. Jeżeli natomiast
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm