Na przedsiębiorcę prowadzącego Zakład Pracy Chronionej nałożone zostały liczne obowiązki. Do jednego z nich należy utworzenie Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). Część środków tego Funduszu, nie mniejszą niż 15%, pracodawca może przeznaczyć na realizację zadań przewidzianych w Indywidualnych Programach Rehabilitacji (IPR).
Indywidualny Program Rehabilitacji (IPR) jest dokumentem opracowywanym przez specjalnie powołaną komisję. Głównym założeniem Programu jest określenie metod działań, mającym na celu zmniejszenia lub wyeliminowania ograniczeń zawodowych, wynikających z niepełnosprawności pracownika. Zaletą programu jest jego zindywidualizowanie. W praktyce oznacza to, że programem obejmuje się jednego, konkretnego pracownika.
Głównym celem wprowadzania IPR jest objęcie nim, jak najwięcej osób z niepełnosprawnościami, dając im tym samym szansę na pracę zawodową.
Omawianymi Programami obejmowani są pracownicy z niepełnosprawnościami, szczególności ci, którzy wymienieni są w par. 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych:
Ustawodawca w tym przypadku użył określenia „w szczególności”, zaznaczając, że podane wyliczenia są tylko przykładowe. W praktyce oznacza to, żę IPR może być stworzone dla każdego pracownika z niepełnosprawnością.
Aby pracodawca mógł dysponować pieniędzmi z Funduszu Rehabilitacji, na mocy par. 6 ust
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm