Czas pracy określa, jak długo pracownik może świadczyć pracę. Podlega on ścisłym normom. Zazwyczaj można usłyszeć kilka terminów związanych z czasem pracy: nominał, norma oraz wymiar. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest normatywny czas pracy?
Czas pracy, to wyjątkowo rozległy temat. Wystarczy powiedzieć, że w Kodeksie pracy poświęcono temu zagadnieniu jeden osobny dział. Taką najbardziej podstawową definicję czasu pracy znajdziemy w art. 128 § 1 Kodeksu pracy. Można w nim przeczytać: „Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”.
Podczas definiowania czasu pracy jak też określania jego norm można zauważyć dwa pojęcia, które są bardzo istotne przy ustalaniu harmonogramów czasu pracy. Te dwa pojęcia to:
Trzeba wiedzieć, że te dwie powyższe wartości są niezwykle istotne w kwestii ustalenia, czy przekroczono normę czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Najprościej rzecz ujmując, czas pracy jest liczbą godzin, jaka zostaje przepracowana przez danego pracownika. Ów czas jest obwarowany normami czasu pracy, gdzie najważniejsza jest jego norma dobowa i tygodniowa. Przekroczenie tych norm może powodować naliczenie nadgodzin.
A zatem, czas pracy podlega pewnym normom. Nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wskażmy więc, czym jest sam okres rozliczeniowy, ponieważ może mieć on r
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm