Uregulowania odnoszące się do deklaracji składanych przez pracodawców mających obowiązek dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) mają być dostosowane do zmian ustawowych. Których formularzy będą dotyczyć zmiany?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, który przewiduje uwzględnienie w formularzach wpłat na PFRON nowych wpłat, o których mowa w art. 33b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 100, ze zm.) – dalej: u.r.o.n.
Adekwatnie do przepisu art. 33b ust. 1 u.r.o.n., na wniosek (Wn-P-ZF) złożony przez dysponenta zakładowego funduszu aktywności (ZFA) albo zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), PFRON przekazuje, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, na rozliczeniowy rachunek bankowy środków ZFRON, miesięczne środki w wysokości równej iloczynowi stanu zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami dysponenta oraz 4% kwoty najniższego wynagrodzenia.
Warto przy tym pamiętać, że warunkiem otrzymania miesięcznych środków określonych w art. 33b ust. 1 u.r.o.n., jest złożenie Prezesowi Zarządu PFRON oświadczenia dysponenta ZFRON o wyborze tego uprawnienia za poszczególne miesiące przypadające do końca danego roku, zawartego we wniosku Wn-P-ZF, składanym pierwszy raz w danym roku.
Zgodnie z treścią projektu rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 10 lutego 2023 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (druk nr 117), zmiany obejmą przede wszystkim deklaracje DEK-2-a i DEK-2-
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm