W praktyce czynności, za które odpowiada kierujący jednostką, wykonują pracownicy działów kadr. Dlatego wszelkie prawa i obowiązki kierownik jednostki przekazuje osobie, która kieruje działem kadr. Jak pracodawca może przekazać swoje pełnomocnictwa kadrowej?
Zgodnie z art. 31 ustawy kodeks pracy, za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.
Upoważnienie jest dokumentem nadającym wskazanej w nim osobie prawo wykonywania czynności w imieniu osoby udzielającej takiego upoważnienia. Upoważnionym może być pracownik firmy, albo osoba w żaden sposób niezwiązana z przedsiębiorstwem.
Z punktu widzenia prawa pracy najważniejsze jest sporządzenie dokumentu w taki sposób, by znalazły się w nim wszystkie najistotniejsze informacje. Przede wszystkim wyraźnie powinien on określać zakres upoważnienia oraz dane osoby, której upoważnienie nadane zostało. Konieczne jest także wyrażenie woli osoby upoważniającej.
Z uwagi na zakres czynności wyróżnia się:
1. upoważnienie ogólne,
2. upoważnienie rodzajowe,
3. upoważnienie szczegółowe.
Każde upoważnienie może zostać udzielone na określony czas albo bezterminowo.
Zazwyczaj pracodawcy upoważniają kadrowe do określonych czynności w firmie. Kadrowa staje się wówczas pełnomocnikiem pracodawcy i w jej kompetencjach może leżeć między innymi:
1
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm