Krwiodawstwo zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi oparte jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi i jej składników. To istotne, bowiem w wielu sytuacjach krew ratuje życie.
Osoby, które decydują się na oddanie krwi lub jej składników otrzymują legitymację honorowego dawcy krwi. Ponadto przysługują im określone przez ustawodawcę uprawnienia. Takie uprawnienia zostały wymienione w art. 9 ust. 1 ustawy o publicznej służbie krwi. Zgodnie z treścią tego przepisu zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
- zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
- zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi,
- posiłek regeneracyjny.
Wymienione wyżej przywileje zostały ustanowione przede wszystkim dlatego, że oddanie krwi stanowi ogromy wysiłek oraz obciążenie dla organizmu. Pierwsze dwa uprawnienia odnoszą się do pracy krwiodawcy i są skierowane do pracodawcy, natomiast dwa ostatnie realizowane są przez jednostki publicznej służby krwi.
Jeżeli mowa o zagadnieniu zwolnienia od pracy na czas oddania krwi oraz okresowych badań lekarskich dawcy, a także
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm