Komputer w przypadku osób z niepełnosprawnościami jest przede wszystkim narzędziem do nauki i pracy. Sprzęt można kupić z dofinansowania PFRON, ale zdarza się, że rodzice kupują go z własnych środków. Czy w takim przypadku może on zostać odliczony od dochodu rozliczeniu za rok 2022?
Młoda osoba, będąca u progu dorosłości, planuje studia wyższe. Żeby gruntownie przygotować się do egzaminów, chce brać korepetycje on-line. Dodatkowo zamierza przystąpić do egzaminu certyfikującego z języka angielskiego. Do wszystkich tych czynności niezbędny mu jest laptop, który zamierzają mu kupić rodzice z własnych środków. Komputer ma kosztować 4.000. zł. i nie będzie posiadał cech „indywidualnego przeznaczenia”.
Na jego zakup nie będzie wzięte dofinansowanie z PFRON ani z ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Należy jeszcze dodać, że młody mężczyzna posiada orzeczenie Komisji Lekarskiej ZUS o całkowitej niezdolności do pracy ważne do listopada 2024 r. Dodatkowo ma orzeczenie zostało przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W związku z powyższym otrzymuje on rentę socjalną w wysokości zgodnej z aktualnymi przepisami w tym zakresie oraz zasiłek pielęgnacyjny.
Jego dochody w 2022 r. nie przekroczą dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1300), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Praktycznie mężczyzna jest na utrzymaniu rodziców. Te wszystkie czynniki, według rodziców mężczyzny, umożliwiają im odliczenie zakupy laptopa od ich wspólnego dochodu, jaki zostanie wykazany w rozliczeniu za rok 2022 bez względu na wysokość osiągniętych przez nich w 2022 r. dochodów na podstawie rachunku/faktury za zakupiony sprzęt.
W tej sprawie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, wydając pisemną interpretację.
W dokumencie zaznaczono, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.
Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 tej ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na
podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.
Na mocy art. 26 ust. 7b omawianej us
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm