Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności pozwala pracownikowi na obniżanie czasu pracy. Sytuacja komplikuje się, gdy stopień został obniżony, a dodatkowo sam zainteresowany odwołał się od orzeczenia.
Ostatniego dnia sierpnia orzeczenie pracownicy o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, straciło ważność. Do tej pory osoba ta pracowała 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Odpowiednio wcześniej pracownica wystąpiła o wydanie nowego orzeczenia. Zainteresowana otrzymała nowy dokument, który na początku października dostarczyła pracodawcy. Z orzeczenia wynika, że legitymuje się od 1 sierpnia br. lekkim stopniem niepełnosprawności, co nie usatysfakcjonowało zainteresowaną i odwołała się od tego orzeczenia. W tej sytuacji pracodawca ma dylemat, jakie obecnie obowiązują go normy czasu pracy?
Zacznijmy od tego, że czas pracy pracownika z niepełnosprawnością, co do zasady, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast w przypadku zaliczenia zatrudnionego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Bez względu na stopień niepełnosprawności nie może on pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Powyższe regulacje wynikają z art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Omawiając czas pracy osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, należy wziąć pod uwagę, że przepisu dotyczącego szczególnych norm czasu pracy oraz zakazu pracy porze nocnej i nadgodzinach nie stosuje się wobec zatrudnionego przy pilnowaniu, a także gdy, na wniosek niepełnosprawnego, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wy
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm