Stanie w korkach, mroźna zima jak też inne zdarzenia losowe mogą sprawić, że pracownik spóźni się do pracy. Spóźniony pracownik często chce odpracować taką nieobecność. Może więc zrodzić się pytanie, czy jest to możliwe i czy za czas spóźnienia przysługuje wynagrodzenie?
Jeżeli jest to jednorazowe spóźnienie do pracy pracodawca nie może nałożyć kary pieniężnej na swojego pracownika. Jednak nieco inaczej będzie to wyglądało, jeżeli pracownik spóźnia się do pracy permanentnie. Wówczas - szczególnie gdy spóźnienia były zawinione i naraziły pracodawcę na straty - pracodawca może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności odszkodowawczej.
Ponadto ciągłe, powtarzające się spóźnienia do pracy mogą już być powodem do tego, aby pracodawca nałożył na podwładnego karę nagany lub upomnienia. Natomiast w sytuacji gdy pracownik spóźnia się regularnie, jednak z przyczyn nie do końca od niego zależnych, warto aby zaproponował pracodawcy indywidualny rozkład czasu pracy.
Zgodnie z art. 142 Kodeksu pracy, pracodawca na pisemny wniosek pracownika może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Kodeks pracy nie reguluje jednak, co taki wniosek ma zawierać oraz jakie modyfikacje może proponować pracownik. W praktyce wygląda to tak, że pracownik wnioskuje o zmianę godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy.
W wielu przypadkach rozwiązuje to problem spóźnień, jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że pracodawca nie ma obowiązku przyjęcia takiego wniosku. Innym rozwiązaniem stoso
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm