Orzeczenia i termin ich dostarczania przez pracowników wciąż wzbudzają wśród pracodawców wiele wątpliwości. Problem ten pojawia się, gdy osobę z niepełnosprawnością pracodawca ponownie zatrudnia.
Pracodawca zatrudniał pracownika, jako osobę pełnosprawną przez dwa miesiące. Następnie został z nim rozwiązany stosunek pracy i po dwudniowej przerwie został ponownie zatrudniony. Podpisując ponownie umowę, pracownik dostarczył orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Zatrudniający zastanawia się, czy i od kiedy na tego pracownika może starać się o dofinansowanie wynagrodzeń z PFRON? Przy czym należy uściślić, że w miesiącu ponownego zatrudnienia pracownika, w przedsiębiorstwie nie odnotowano wzrostu zatrudnienia, więc pracodawca chce skorzystać z efektu zachęty metodą jakościową.
Odnosząc się do powyżej opisanej sytuacji, należy wziąć pod uwagę, że w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika prawo dofinansowań do jego wynagrodzeń będzie uzależnione od tego, czy wystąpi efekt zachęty w miesiącu ponownego przyjęcia go do pracy.
Efekt zachęty jest wykazywany metodą ilościową lub w przypadku jej braku, metodą jakościową. W drugim przypadku należy pamiętać, że wakatem, na który ma być przyjęty pracownik w warunkach efektu zachęty, nie może być jego wakat, tylko wakat innego pracownika powstały w określony ustawowo sposób oraz spełnienia pozostałych ustawowych przesłanek.
Jeżeli zatem zostanie osiągnięty efekt zachęty metodą jakościową, a nadto zostaną spełnione pozostałe ustawowe warunki jak m.in. terminowe poniesienie kosztów płacy czy wypłata wynagrodzenia w sposób określony przepisami prawa, to pracodawca będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, począwszy od dnia podpisania drugiej umowy.
Autor: Monika Łysek
Redaktor OBPON