W listopadzie 2018 roku weszły w życie przepisy pozwalające na powołanie zarządcy sukcesyjnego. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku śmierci przedsiębiorcy zarządca sukcesyjny może kontynuować prowadzenie działalności przejmując wszystkie obowiązki przedsiębiorcy, co pozwala uniknąć kryzysu, na który firma jest narażona, gdy nikt nią nie kieruje.
Rzeczona ustawa reguluje zasady tymczasowego zarządzania firmą po śmierci przedsiębiorcy. Do jej wykonywania powołuje się zarządcę sukcesyjnego, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie przedsiębiorstwa (umowy z pracownikami, kontakty z kontrahentami, sprawy podatkowe, ZUS) do czasu uregulowania formalności spadkowych. Zarządca sukcesyjny może być wyznaczony przez samego przedsiębiorcę, lub też mogą go powołać osoby uprawnione po śmierci przedsiębiorcy.
W przypadku wyznaczenia zarządcy sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy można uniknąć niepotrzebnych kosztów i formalności. Bowiem, powołanie zarządcy już po śmierci przedsiębiorcy musi odbywać się z udziałem notariusza.
Zarządca sukcesyjny wyznaczony przez przedsiębiorcę zaczyna pełnić swoją funkcję z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Dlatego warto wiedzieć, że dzięki temu firma zachowa pełną płynność działania, a umowy z pracownikami pozostaną w mocy. Zarządca będzie mógł szybko uzyskać potwierdzenie możliwości wykonywania koncesji i zezwoleń, a przedsiębiorca nie zostanie wykreślony z ewidencji podatników ani z rejestru podatników VAT - wystarczy zgłoszenie zarzą
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm