W firmach zdarzają się sytuacje, że poszczególne dokumenty związane z procesem zatrudnienia przygotowują różne działy. Czasem z powodu ludzkiego błędu może dojść do sytuacji, gdzie pracownik zostaje zgłoszony do ZUS-u, a umowa nie zostaje przez niego podpisana. Co zatem w przypadku niepodpisanej umowy o pracę w sytuacji, kiedy pracownik jest już zgłoszony do ZUS-u?
W klasycznym procesie zatrudnienia zarejestrowanie pracownika do ZUS-u powinno nastąpić dopiero po podpisaniu przez niego umowy. Umowę można jednak podpisać wcześniej, nawet miesiąc przed rozpoczęciem stosunku pracy, i jest to dopuszczalne. Zgodnie z artykułem 26 Kodeksu pracy: „Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy”. Umowę należy zawrzeć na piśmie.
Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. A zatem, zgodnie z tym zapisem nie można dopuścić pracownika do pracy, jeśli nie podpisał on umowy. W sytuacji gdy umowa nie jest podpisana, stosunek pracy nie został zawarty, czyli osoba ta nie jest pracownikiem danej firmy.
Pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy bez ważnej umowy o pracę. Trzeba pamiętać, że za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawcy grozi kara grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Pomimo tego, że Kodeks pracy nie wyklucza zawarcia umowy w formie ustnej, to już w takim przypadku pracodawca prz
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm