Likwidacja stanowiska pracy w większości przypadków kończy się wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W takiej sytuacji pracownikowi należy się stosowna odprawa.
Likwidacja stanowiska pracy często wynika z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, konieczności oszczędności, cięcia kosztów. Pracodawca jednak musi się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków, w postaci odprawy dla pracownika, przy stosowaniu tego typu wypowiedzenia. Warto tu także zaznaczyć, że likwidacja stanowiska pracy nie może polegać na usunięciu stanowiska jedynie z nazwy. Jeżeli w przedsiębiorstwie pozostaje posada, która zakresem obowiązków i kompetencji odpowiada usuniętemu stanowisku, to taka likwidacja może zostać uznana za pozorną. Konsekwencją takiego postępowania może być konieczność przywrócenia pracownika do pracy lub wypłaty odszkodowania.
Trzeba zacząć od tego, że na odprawę mogą liczyć tylko ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, choć traktuje ją dość marginalnie i wielu wątpliwości nie wyjaśnia.
Zasady wypowiedzenia umowy o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy i konsekwencje są zależne od liczby osób zatrudnionych w zakładzie pracy. W przypadku, kiedy w zakładzie pracy zatrudnionych jest m
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm