W jaki sposób pracodawca powinien wykazywać osobę pełnosprawną przebywającą na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w stanie zatrudnienia na potrzeby wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)? Chodzi o wskaźniki, które należy wykazać w INF-W oraz w poz. 37 i 38 Wn-D. Jak traktować pracownicę pełnosprawną, która bierze urlop macierzyński i rodzicielski bezpośrednio po sobie?
Pracodawca dokonujący wpłat na PFRON i wypełniający deklaracje i informacje sprawozdawcze musi prawidłowo wyliczyć stan zatrudnionych pracowników ogółem, jak też osobno stan zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych (w osobach i etatach), na podstawie art. 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j..: Dz. U. z 2021 r., poz. 573, ze zm.) - dalej: u.r.o.n.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 u.r.o.n., pracodawca, który zatrudnia minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, jest obowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2-5 i art. 22 u.r.o.n., dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem takich osób. Jednocześnie, pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi minimum 6 proc., są zwolnieni z wpłat na PFRON.
Analizując kwestie związane z wyliczeniem stanu zatrudnienia w danym zakładzie pracy, należy zwrócić uwagę, iż przez pracownika należy rozumieć pracownika w ujęciu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2020,
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm