Efekt zachęty jest jednym z warunków, które firma musi spełnić, aby mogła otrzymać dofinansowanie wynagrodzenia nowo zatrudnianego pracownika. Jak spełnić ten wymóg w sytuacji, kiedy jeden z pracowników odchodzi na emeryturę, a na jego miejsce zatrudniona zostaje nowa osoba?
Na początek przypomnijmy, czym jest efekt zachęty i kto ma obowiązek go wykazać. Otóż procedura ta dotyczy firm, zatrudniających osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, które chcą uzyskać z PFRON dofinansowanie wynagrodzenia. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą otrzymuje dofinansowanie wynagrodzenia nowo zatrudnionej osoby niepełnosprawnej tylko wówczas, gdy wykaże on tzw. efekt zachęty. Na podstawie art. 26b ust. 4 i 6 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych można go wykazać dwoma metodami: ilościową i jakościową.
Z obowiązku tego jest zwolniony pracodawca, jeżeli dofinansowanie wynagrodzeń nie stanowi dla niego pomocy publicznej. Ubiegając się o takie wsparcie, należy pamiętać, że warunkiem zatrudnienia pracownika jako osoby z niepełnosprawnością jest przedstawienie przez nią ważnego orzeczenia potwierdzającego jej niepełnosprawność najpóźniej w dniu podpisania umowy o pracę.
Jednym ze sposobów wykazania efektu zachęty jest metoda jakościowa, polegająca na udowodnieniu, że pracownik podjął pracę na wakacie zwolnionym w warunkach określonych w art. 26b ust. 4 pkt 1-6 i ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianie osób niepełn
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm