Zakończenie stosunku pracy może nastąpić na kilka różnych sposobów. Wypowiedzenie, rozwiązanie, wygaśnięcie umowy są sposobami na to, by dany kontrakt przestał obowiązywać. Bardzo często te pojęcia są zamieniane, jednak trzeba wiedzieć, że pod kątem prawnym oznaczają zupełnie co innego.
Umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą być zawierane na czas określony lub nieokreślony, określane również jako czas oznaczony lub nieoznaczony. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze zobowiązaniem o charakterze terminowym, które trwa co do zasady tak długo, jak postanowiły strony umowy. Jeżeli zaś mowa o kontraktach bezterminowych to będą one obowiązywały do czasu, aż nie zostaną zakończone wspólną wolą stron lub poprzez złożenie jednostronnego oświadczenia woli.
Co do czasu trwania umowy, jeśli jest oznaczony, to zależy przede wszystkim od woli stron zobowiązania. Mogą one postanowić, że kontrakt będzie obowiązywał przez kilka miesięcy lub lat, bowiem stosunkowo rzadko spotykane są umowy o charakterze dożywotnim. Tutaj mówi się raczej o umowach zawieranych na czas nieokreślony, choć oczywiście nie oznacza to, że mogą zakończyć się jedynie wraz z chwilą śmierci jednej ze stron.
Każdą umowę bez względu na czas jej trwania można wcześniej zakończyć, jednak pod warunkiem, że pozwalają na to przepisy prawne lub postanowienia, jakie zostały zawarte w kontrakcie. Wcześniejsze zakończenie trwania umowy może nastąpić wskutek różnych zdarzeń prawnych, czyli czynności, które powodują rozwiązanie, wypowiedzenie lub wygaśnięcie umowy.
Wypowiedzenie umowy to czynność jednostronna, którą może podjąć każda
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm