Stan faktyczny Firma zamierza zatrudnić emeryta z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, który złożył wniosek do PZON o podwyższenie stopnia niepełnosprawności z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia. Czy w przypadku dostarczenia pracodawcy orzeczenia ze znacznym stopniem niepełnosprawności pracodawca będzie mógł wystąpić o dofinansowanie do jego wynagrodzenia?
Dofinansowanie do wynagrodzeń nie przysługuje na pracowników z ustalonym prawem do emerytury, którzy posiadają lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, o czym stanowi art. 26a ust. 1a1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Kryterium wyłączenia pracownika z kręgu pracowników, na których przysługuje dofinansowanie jest wyłącznie fakt ustalenia prawa do emerytury, poprzez wydanie odpowiedniego aktu (np. decyzji emerytalnej ZUS lub innego organu emerytalnego np. KRUS), z którego m.in. wynika, od kiedy pracownik ma przyznane uprawnienie emerytalne. To właśnie od tej daty, a nie od daty wydania decyzji, pracodawcy nie przysługuje dofinansowanie w przypadku pracownika z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Nabycie zatem uprawnień emerytalnych przez pracownika, które jest potwierdzone decyzją organu ubezpieczeniowego, stanowi przesłankę wykluczającą takiego pracownika z dofinansowań. Chodzi tutaj nie tylko o ustalone prawo do zwykłej emerytury, ale także o tzw. wcześniejsze emerytury, emerytury pomostowe oraz emerytury mundurowe. Termin, którym na gruncie przywołanej regulacji prawnej operuje ustawodawca odnosi się bowiem do ustalonego prawa do emerytury w ogólności, a więc bez względu na podstawę prawną jego ustalenia, rodzaj emerytury, czy też funkcje,
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm