Środowisko osób z niepełnosprawnościami postuluje poszerzenie definicji pracodawcy na potrzeby zatrudniania opiekunów osób niepełnosprawnych. Na czym mają polegać przedmiotowe zmiany? Wyjaśniamy.
Na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Petycji w dniu 26 kwietnia 2022 r. rozpatrywana była petycja w sprawie zmiany ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1100, ze zm.) w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom poszukiwania i zatrudniania pracowników usług opiekuńczych i fizjoterapeutycznych, korzystając z usług pośrednictwa pracy w powiatowych urzędach pracy, złożona przez Fundację Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Głównym celem petycji jest wprowadzenie norm prawnych gwarantujących osobom z niepełnosprawnościami i opiekunom takich osób pomoc w poszukiwaniu oraz zatrudnianiu pracowników usług opiekuńczych i fizjoterapeutycznych, za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy (PUP). Służyć temu ma zmiana (poprzez rozszerzenie) definicji pracodawcy zamieszczonej w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia.
Z regulacji aktualnie obowiązujących płynie wniosek, iż osoby fizyczne będące jednocześnie osobami z niepełnosprawnościami albo opiekunami faktycznymi osób o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą być beneficjentami usług pośrednictwa pracy w PUP, w zakresie poszukiwania pracowników realizujących usługi opiekuńcze lub fizjoterapeutyczne, wyłącznie wtedy, gdy wypełniają definicję legalną pracodawcy. Ta z kolei ujęta została w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia, adekwatnie do której, ilekroć mówi się o pracodawcy, należy przez to rozumieć: jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej bądź osobę fizyczną, jeśli podmioty te zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Przeważająca liczba osób z niepełnosprawnościam
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm