Zdarza się, że pracodawca z jakiegoś powodu zwalnia pracownika, po czym zatrudnia go na tym samym stanowisku. Czy w przypadku, kiedy pracodawca nie składa ZUS RIA, mógł założyć dla zatrudnionego nowe akta, wpinając do nich kopie poprzedniego orzeczenia lekarskiego oraz świadectw pracy ze starych akt?
Nie zawsze jest konieczne wpinanie do nowych akt dokumentów (odpisów dokumentów), które pracodawca zgromadził w poprzednim zatrudnieniu (np. potwierdzających staż pracy osoby zatrudnionej). Wynika to z tego, że podmiot zatrudniający jest już w ich posiadaniu. Konieczność taka może zaistnieć w sytuacjach wyjątkowych, np. gdyby niezbędne okazało się wpięcie świadectwa pracy z ostatniego zatrudnienia w celu uaktualnienia informacji o stażu, albo wtedy, gdy będą o tym stanowiły przepisy. Do nowych akt osobowych nie muszą również być wpinane oświadczenia lub dokumenty zawierające dane osobowe, zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, o których mowa w art. 221 par. 1 kodeksu pracy, chyba że przy ponownym zatrudnianiu przeprowadzono etap rekrutacji.
Zdaniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, kopiowanie dokumentów znajdujących się w części A akt osobowych z pierwszego stosunku pracy i umieszczanie ich za zgodą pracownika w części A nowych akt osobowych jest dobrą praktyką. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy, który przechowując dokumentację pracowniczą, zobowiązany jest kierować się m.in. zasadą integralności i kompletności. Brak obowiązku żądania niektórych dokumentów przy ponownym zatrudnieniu niekiedy wynika z samych przepisów. Tak jest w przypadku orzeczenia lekarskiego poświadczającego zdolność do wykonywania danej pracy lub pracy w określonych warunkach.
W celu potwierdzenia zdolności pracownika do podejmowanej przez niego pracy, ma on obowiązek poddać się badaniom lekarskim, podczas których lekarz medycyny pracy uznaje bądź nie zdoln
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm