Pracownik z niepełnosprawnością, który dotychczas był zaliczany do znacznego stopnia niepełnosprawności, przedstawił pracodawcy nowe (ostateczne) orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy pracodawca musi dokonać zmiany kodu tytułu ubezpieczenia tego pracownika? Jeżeli tak, to z jaką datą?
Jak wynika z art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j: Dz. U. z 2024 r., poz. 497, ze zm.) – u.s.u.s., ubezpieczenia społeczne obejmują: ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe, a także ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa (ubezpieczenie chorobowe) oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ubezpieczenie wypadkowe).
Zgodnie z art. 36 ust. 1 u.s.u.s., każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenia takiego należy dokonać na formularzu ZUS ZUA, gdyż adresatem takiego zgłoszenia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formularz ZUS ZUA można złożyć w formie papierowej (według ustalonego wzoru) lub elektronicznej, albo w formie wydruku z odpowiedniego oprogramowania.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, płatnik zobowiązany jest do zgłoszenia ubezpieczonego do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczenia. Przepis art. 36 ust. 10 u.s.u.s. wskazuje, że na formularzu ZUS ZUA powinny znaleźć się w szczególności następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej:
Powyższe dane płatnikowi składek, czyli pracodawcy, przekazuje pracownik zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, który co do zasady poświadcza zgodność tych danych ze stanem faktycznym własnoręcznym podpisem. Na podstawie pierwszego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zakładane jest konto ubezpieczonego pracownika, oznaczone numerem PESEL.
Załącznik nr 25 do rozporządzen
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm